Pěvecké sbory

Dětský pěvecký sbor Studánka vznikl na bystřické ZUŠ v roce 1997 a chtěl navázat na sborovou tradici pana učitele Josefa Kšicy.

Sbor začínal s 15 zpěváky, dnes jich zpívá ve čtyřech sborech (Pramínek, Pramen, Studánka, komorní Studánka) více než 120. Studánku od počátku vede Inka Pospíšilová (Chalupníková). Za klavírem se vystřídaly Galina Žílová (Sedlačíková), Michaela Uhlířová (Janská), Olga Brázdová (Pospíšilová), Renata Pečinková, Markéta Justová (Černá), Margareta Janjic a Alžběta Smětak (Koudelková).

Studánka odzpívala více než 200 vystoupení a to i v netradičních místech jako jsou Sloupsko- šošůvské jeskyně nebo hrad Pernštejn. Spoluúčinkovala na koncertech E. Pilarové, J. Pustiny či P. Bendeho. Pravidelně se účastní přehlídek v celé České republice (Brno, Moravská Třebová, Praha, Olešnice, Šanov, Lidice, hrad Veveří atd.) a vozí medaile ze sborových soutěží (Olomouc, Praha, Třebíč, Pardubice, Uničov, Bratislava atd.). Zpěváci vystupovali v České televizi v rámci adventního vysílání ze zámku v Lysicích (2009), užili si vyhlašování Mistrovství světa v estetické gymnastice v Brně (2010, 2016). Natočili dvě CD (Vánoce u nás v Bystřici- 2005, Otvírám tě studánko- 2010). Děti ve sboru rozvíjí nejen svoje hudebně- pěvecké schopnosti, ale učí se i sborové odpovědnosti. Pro sborové vztahy jsou velmi důležitá soustředění, kterých bývá několik za rok (Borovinka, Ujčov, Lísek, Štěpánov n. S., Jezírko- Soběšice , Lhota u Olešnice, Prudká, Jitřenka- Vír atd.)

 

Nejmladší přípravkou je Pramínek, který působí od roku 2003 a zpívají zde děti z MŠ a 1. tříd. Děti se zde učí hravou formou základy hlasové výchovy, ale i intonace a rytmického cítění. Často svůj zpěv doplňují pohybem a při práci je využívána především jejich bezprostřednost.

 

Z Pramínku děti přetékají do Pramene (vznik 2005), který navštěvují děti od 2. do 5. tř. Tady už se více pracuje, ale pořád ještě hodně hraje. Tato přípravka již zvládá jednoduché kánony a dvojhlasy.

 

Zpěváčci, které zpívání stále baví (a těch je většina) přechází od druhého stupně do Studánky, kde už je čeká náročná práce, zpívají se vícehlasy, musí být schopni zpívat a capella, ale odměnou jim je radost, když se zpívání daří a také výlety do nejrůznějších míst.

 

Komorní Studánka sdružuje mladé lidi, kteří již většinou studují mimo Bystřici, ale láska ke zpívání je neopustila. Je to smíšený sbor, který je schopen se rozdělit i do osmihlasu a zazpívat i hodně náročný repertoár.

 

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru