Dechový orchestr ZUŠ

Dechový orchestr ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem byl založen panem Josefem Pavlíčkem v roce 1960. Pan Pavlíček vedl ansámbl celých 38 let. Náplní repertoáru orchestru byly skladby pro klasickou dechovku, jak moravskou ( autoři: Josef Konečný, Vladimír Pfeffer, Jan Slabák ), tak i českou ( autoři: Josef Poncar, Jaromír Vejvoda, Karel Valdauf ). Kromě klasické dechovky se hrály i orchestrální skladby, které byly hráčsky a technicky náročnější. 

Nástupce Josefa Pavlíčka, pan Eduard Makovský působil jako vedoucí orchestru 10 let. Obohatil repertoár o různé úpravy filmových, muzikálových a moderních skladeb. Přispěl o rozšíření orchestru o nástrojové obsazení, např. příčné flétny, lesní rohy, saxofony. 

Od roku 2008 má na starost chod orchestru Štěpán Husák. Těleso je účastníkem soutěží, přehlídek, a je také poměrně častým návštěvníkem Čermákova Vysokého Mýta. V krajských soutěžích orchestr dosahoval ocenění na druhé i první pozici. Navštívil i celostátní kolo soutěže v Letovicích, kde získal umístění v bronzovém pásmu. 

V současné době se orchestr zaměřuje spíše na hru modernějších skladeb, které jsou zcela jistě pro dnešní generace lákavější… Nicméně se nevyhýbáme hře a prosazování  české dechové hudby, protože je ojedinělým dědictvím naší minulosti, kultury a tradice.

 

 

 

 

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru