Mladý trumpeťák z Bystřice má hudební projev jako dospělý hráč

Letos nejmladším oceněným dřevěnou medailí kraje Vysočina je jedenáctiletý Tadeáš Polách z Bystřice nad Pernštejnem.Přes svůj nízký věk vyniká jako hráč na trubku, píše se na stránkách kraje u oceněných osobností.
Mladý trumpeťák z Bystřice má hudební projev jako dospělý hráč

Tadeáš je ve své věkové kategorii nejlepším hráčem na tento nástroj v celé republice. Svědčí o tom řada cen, které si přivezl z celostátních kol hudebních soutěží. Jako člen žesťového kvarteta výrazně přispěl k prvnímu místu tohoto hudebního tělesa a své místo má i na postu druhé trubky ve čtyřicetičlenném školním orchestru.

Mimořádný výkon

Porota jeho výkon nejednou ocenila za mimořádný výkon.  Čím to je? Tadeášův učitel Štěpán Husák vysvětluje: „Part první trubky je v žesťovém kvartetu vedoucí a v podstatě záleží na té hlavní melodii, jak bude s těmi ostatními nástroji harmonicky souznět. A pokud hraje hráč otevřeným tónem, má dobovou interpretaci nebo dobový styl a má na svůj věk téměř dospělácký projev, tak porotu dokáže zaujmout.“

Inteligence a sluchové vnímání

„Jak často se mezi žáky objeví takový talent? Musí se sejít více faktorů,“ říká Štěpán Husák. „Nejen to, že slyší a je muzikální, pak samozřejmě také to, že je pracovitý, dalším faktorem je jeho inteligence a sluchové vnímání. Může to být i anatomie toho hráče, že má svalové dispozice, a myslím, že tady se to všechno sešlo,“ usmívá se.

Denně hodinu cvičí

Tadeášovi je jedenáct let a v září 2019 začal chodit do primy osmiletého gymnázia. V základní umělecké škole si nejdříve vybral bicí, ale o rok později přidal trubku: „Strejda hraje na trubku, maminka hraje na klavír a trochu na kytaru ale jinak nikdo.“ Denně cvičí půl hodiny až hodinu, „Podle toho, jestli mi něco nejde, nebo jestli mám před koncertem,“ zamýšlí se Tadeáš. Hudba je jeho jediným koníčkem a jednou by chtěl trubku nebo žesťové nástroje také učit budoucí muzikanty. „Chtěl bych hrát i v nějakých kapelách, ale na to mám ještě čas,“ uzavírá mladý talent ze základní umělecké školy Bystřice nad Pernštejnem.

 

Audiozáznam Českého rozhlasu Vysočina

 

 

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru