KUTNOHORSKÝ TÝDEN AKORDEONU

Ve dnech 17. – 22. srpna 2021 se v Kutné Hoře uskutečnil již 2. ročník akordeonového festivalu Kutnohorský týden akordeonu (KTA).
KUTNOHORSKÝ TÝDEN AKORDEONU

Po úžasných zážitcích z loňského prvního ročníku, kterého se aktivně účastnila pouze Marie Koukalové, se letos jako aktivní účastník zapojil i Antonín Koukal. Každodenní individuální výuka pod vedením úžasných lektorů - členů Check Accordion Tria - probíhala v nádherných sálech Dačického domu. Účastníci akordeonových kurzů se také pravidelně setkávali při nácviku společných skladeb v orchestru KTA.

 

 

Program festivalu obsahoval i koncerty pro veřejnost. Zahajovací koncert byl v rukou Check Accoridon Tria, ve kterém se představilo i Duo Absoluto ve složení Viktor Stocker a Martin Kot. Další na řadě byl čtvrteční koncert vítězů on-line video soutěže účastníků KTA, kterou vyhrála nahrávka „Když máš v chalupě akordeon“. Na tento koncert navazovalo balkánské jazzové trio Jazz Gypsy´N´Tango s akordeonistou Alexandrem Yasinskim v čele. V nádherných prostorách kostela sv. Jakuba proběhl v pátek koncert Jarmily Vlachové a smyčcového kvarteta a v poslední den pak závěrečný koncert samotných účastníků kurzů. Nutno dodat, že finanční výtěžek z dobrovolného vstupného na všechny koncerty organizátoři festivalu věnují stejně jako loni na podporu Nadace Jedličkova ústavu.

(Pro mnohé účastníky bylo velmi zajímavé poznávat jednotlivé součástky akordeonu, které si přinesl do Breüerových sadů na seznamovací setkání Michal Karban. Měli jsme tak možnost se seznámit mezi sebou, ale i s „vnitřnostmi“ rozloženého akordeonu. Do velké pirátské hry, která probíhala pod velením Marie Čejnové, se všichni zařadili bez ohledu na věk či hudební vzdělání. Hledání truhliček v krásných zákoutích Kutné Hory a luštění zemí podle indicií, které byly vždy nějakým způsobe spjaty s akordeony a hudbou, vyústilo v poklad v podobě pirátské truhly plné not, či drobným hudebních předmětů a sladkostí. Markéta Laštovičková upravila známou melodii z Pirátů z Karibiku, která zazněla v podání věch účastníku spolu s „hymnou KTA“ variací na téma Já jsem z Kutné Hory.)

Chtěla bych velice poděkovat Markétě Laštovičkové, Marii Čejnové a Michalu Karbanovi za úžasný druhý ročník KTA a přenádhernou pozitivní energii, kterou se podařilo v centru Kutné Hory v rámci tohoto festivalu soustředit. Už se těšíme na 3. ročník!

Zdeňka Koukalová

 

vítěz on- line soutěže KTA 2021 - rodina Koukalova s písní Když máš v chalupě orchestrion

 

Marie a Antonín Koukalovi

 

Yashinski trio (doprovodná akce KTA)

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru